
Baza wiedzy
Dla przeciętnego człowieka, wyważanie wirników to często "czarna magia". Wiedza większości ludzi na temat wyważania ogranicza się do kół i opon samochodowych, które należy wyważyć przed dopasowaniem do auta; w przeciwnym razie będziemy mieli do czynienia z drżeniem kierownicy, nierównomiernym naciskiem na opony itd. Artykuł ten pozwoli zrozumieć świat wyważania i zapomnieć o "czarnej magii".
Od lutego 2023 zapraszamy na CO MIESIĘCZNE publikacje.
Mamy nadzieję, że dodawane w kolejnych miesiącach artykuły będą czymś w rodzaju kompendium wiedzy dla osób z branży i nie tylko.
W następnych miesiącach:
- Norma ISO 21940-11 dotycząca wartości niewyważenia resztkowego.
- Znaczenie czujników obrotów i drgań przy obserwacji ruchu wirnika na wyważarce.
- Ruch masowego jednomasowego oscylatora przy wymuszeniu harmonicznym i bezwładnościowym. Układ sił podczas drgań tego układu i porównanie do ruchu wirnika na wyważarce.
- Różnice w budowie i sposobie działania wyważarek pod- i nadkrytycznych. Na czym polegają różnice w nastawach wyważarek pod- i nadkrytycznych.
- Znaczenie kompensacji niewyważenia uchwytu i niecentryczności mocowania wirnika na wrzecionie wyważarki pionowej.
- Wpływ niewyważenia na trwałość łożysk.
- Wybrane aspekty technologii wyważania. (przesunięcie kątowe obciążnika, zmiana sztywności podparcia, miejsce mocowania tarczy na wałku technologicznym).
- Testowanie wyważarek.
- Metody wyważania wirników podatnych.

1. Ustalenie się niewyważenia na wirniku jako skutek zamontowania łożysk na wałku.
Metody obróbki mechanicznej są ciągle doskonalone. Doświadczenie projektantów i konstruktorów się powiększa wraz z kolejnymi wdrożeniami. Metody montażu elementów wirujących zespołów uwzględniają doświadczenia poprzedników. Dlaczego, wobec powyższego, nie zaginął problem niewyważenia i minimalizacji drgań wirników?
2. Norma ISO 21940-11 dotycząca wartości niewyważenia resztkowego.
Już w MARCU
