wyważenie, wyważanie dynamiczne, niewyważenie statyczne, wyważanie wentylatorów, wyważanie statyczne

Baza wiedzy

Dla przeciętnego człowieka, wyważanie wirników to często "czarna magia". Wiedza większości ludzi na temat wyważania ogranicza się do kół i opon samochodowych, które należy wyważyć przed dopasowaniem do auta; w przeciwnym razie będziemy mieli do czynienia z drżeniem kierownicy, nierównomiernym naciskiem na opony itd. Artykuł ten pozwoli zrozumieć świat wyważania i zapomnieć o "czarnej magii".

Od lutego 2023 zapraszamy na CO MIESIĘCZNE publikacje.

Mamy nadzieję, że dodawane w kolejnych miesiącach artykuły będą czymś w rodzaju kompendium wiedzy dla osób z branży i nie tylko.

W następnych miesiącach:

  1. Norma ISO 21940-11 dotycząca wartości niewyważenia resztkowego.
  2. Znaczenie czujników obrotów i drgań przy obserwacji ruchu wirnika na wyważarce.
  3. Ruch masowego jednomasowego oscylatora przy wymuszeniu harmonicznym i bezwładnościowym. Układ sił podczas drgań tego układu i porównanie do ruchu wirnika na wyważarce.
  4. Różnice w budowie i sposobie działania wyważarek pod- i nadkrytycznych. Na czym polegają różnice w nastawach wyważarek pod- i nadkrytycznych.
  5. Znaczenie kompensacji niewyważenia uchwytu i niecentryczności mocowania wirnika na wrzecionie wyważarki pionowej.
  6. Wpływ niewyważenia na trwałość łożysk.
  7. Wybrane aspekty technologii wyważania. (przesunięcie kątowe obciążnika, zmiana sztywności podparcia, miejsce mocowania tarczy na wałku technologicznym).
  8. Testowanie wyważarek.
  9. Metody wyważania wirników podatnych.

wyważanie wirników wentylatorów

1. Ustalenie się niewyważenia na wirniku jako skutek zamontowania łożysk na wałku.

Metody obróbki mechanicznej są ciągle doskonalone. Doświadczenie projektantów i konstruktorów się powiększa wraz z kolejnymi wdrożeniami. Metody montażu elementów wirujących zespołów uwzględniają doświadczenia poprzedników. Dlaczego, wobec powyższego, nie zaginął problem niewyważenia i minimalizacji drgań wirników?

Czytaj dalej: https://www.cimat.pl/wp-content/uploads/2023/02/1-Ustalenie-sie-niewywazenia-na-wirniku-jako-skutek-zamontowania-lozysk-na-walku.pdf

2. Norma ISO 21940-11 dotycząca wartości niewyważenia resztkowego.

Już w MARCU